wtorek, 13 marca 2018

Jak mogliby wyglądać bohaterowie "Odcieni czerwieni"?


W tym wpisie opadnie niejedna maska


Czy zauważyliście, że w literaturze, malarstwie, fotografii, muzyce przewijają się podobne motywy? Z tym, że zostają one oddane innymi środkami wyrazu, innymi technikami. Analogiczne zjawisko zachodzi w przypadku typów wyglądu, osobowości, relacji, przedstawianych na różne sposoby w różnych dziedzinach sztuki. Carl Gustav Jung, najwybitniejszy uczeń Sigmunda Freuda, stworzył pojęcie archetypu. Ono wyjaśnia obecność pokrewnych wątków w rozmaitych kulturach i ich wytworach. Archetypy są wpisane w ludzkość. 

W trakcie pracy nad Odcieniami czerwieni (i po niej) przeglądałam artystyczne fotografie. Odnajdywałam na nich, także przypadkowo, odzwierciedlenie opisanych postaci czy podjętych wątków.  Okazało się, że ten sam bohater może mieć twarze wielu osób. Uzbierałam trochę portretów, również malarskich i chcę podzielić się nimi z Wami. One także opowiadają pewne historie. Ilustracje zdominowała główna postać, z racji retrospekcji i introspekcji, którą przeprowadza w książce. Prace podzieliłam na kilka kategorii. 

Jestem ciekawa, czy te materiały będą zgadzać się z Waszymi wyobrażeniami? Ukierunkują je? A może rozwiną  historię z powieści, prezentując ją na swój wizualny sposób? 


Żeby było po bożemu, podaję opis książki. Magda jest biseksualną, uwodzicielską studentką, która interesuje się sztuką. Bardziej niż malarstwem zachwyca się jednak nastolatkami przypominającymi Lolitę i mężczyznami z diabłem za skórą. Jej życie zdominowały dwa uzależnienia: od miłości i od bólu. Tłumaczy, że przechodzi od czerwieni namiętności do czerwieni krwi. Z jednej strony, odkrywa różne oblicza przyjemności. Z drugiej jest nadwrażliwa i często czuje się zraniona. Żeby odreagować cierpienie psychiczne, okalecza się. Jest to jej nawyk, ukształtowany w dzieciństwie przeżywanym z ojcem alkoholikiem i zimną, despotyczną matką. 


MAGDA, NARRATORKA

Kobiecość, zmysłowość

Są to cechy, do których bohaterka nieustannie nawiązuje, na których szczególnie jej zależy.

Fot. Natasha Wong, źródło


Fot. Rimel Neffati, źródło


Fot. Rimel Neffati, źródło

Fot. Sylwia Nowicka, źródło

Fot. Laura Makabresku, źródło

Maki odnoszą się też do snu, w tym do snu wiecznego, a w ten pragnie zapaść główna bohaterka.  


Refleksyjna, smutna strona osobowości 


Fot. Rimel Neffati, źródło


Fot. Sylwia Nowicka, źródło


Fot. Edward Weston, źródło


ŹródłoSamookaleczanie, cierpienie

Fot. Paul Apal'kin, źródło

Fot. Fabrizia Milia, źródło

Dwie poniższe prace oddają główne założenie powieści. Wyrażają zarówno namiętność, jak i ból. 
Louis Stilling, źródło

Fot. Rimel Neffati, źródło

Powyższe zdjęcie szczególnie pasuje do rozdziału trzeciego, „imprezowego”, pt. Nimfomanka?

Fot. Laura Makabresku, źródło

W rozdziale drugim, Bogini, bohaterka (jako dziewczynka) uczestniczy w katolickim nabożeństwie. Wraz z innymi kobietami śpiewa popularną pieśń maryjną, w której padają słowa: "Zawitaj, bez zmazy lilijo". Biała lilia odnosi się do Maryi, ponieważ jest symbolem czystości i niewinności. Magda jest jak biała lilia, która na skutek różnych doświadczeń zabarwia się na czerwono.

Fot. Fabrizia Milia, źródło

Fot. Fabrizia Milia, źródło

Fot. Parvana Photography, źródło

MAJKA - LOLITA, W KTÓREJ ZAKOCHUJE SIĘ MAGDA

Dziewczyny poznają się przypadkowo i wchodzą ze sobą w kontrowersyjny układ, który zaważa na ich kontakcie.

Fot. Nicholas Javed, źrodło

Fot. Sylwia Nowicka, źródło

Źródło

RELACJA MAGDY Z MAJKĄ

Fot. Wiktor Franko, źródło

Poniższe zdjęcia/obrazy nie zawsze oddają wygląd bohaterów. W ich przypadku chodziło mi przede wszystkim o charakter związku. Na ten z Majką składają się m.in. przyjaźń i wsparcie, szaleństwo i pożądanie. 

Fot. Sylwia Nowicka, źródło

Fot. Nicholas Javed, źródło

Fot. Shawn Nguyen, źródło

Magda sądzi, że uwiodła Majkę i że panuje nad ich związkiem. Czy ma rację? Przekonaliście się bądź przekonacie się... mam nadzieję ;)

Fot. Nicholas Javed, źródło

Kadr z filmu Życie Adeli

Syreny


W pierwszym rozdziale, Nimfetka, opisałam damsko-damską scenę erotyczną w wannie. Ostatni nosi tytuł Syreny. "Wodny" motyw pozostaje bardzo ważny. Kobiecość od wieków kojarzona jest z wodą - zmiennością, wilgocią, życiodajną siłą.

Fot. Ilse Moore, źródło

RELACJA MAGDY Z IGOREM, JEJ CHŁOPAKIEM

Kochankowie chcą nawzajem uratować się od wewnętrznych demonów. Magda, jeszcze przed poznaniem Majki, ucieka w miłość do Igora od własnych problemów. Próbuje wyciągnąć ukochanego z matni jego nałogów. Sam Igor przypomina diabła-kusiciela. Kobieta  uzależnia się od niego, a raczej od burzliwych uczuć z nim związanych

Malowała Zhana Viel, źródło

Malowała Dorina Costras, źródło

Max Svabinsky, Duchowe pokrewieństwo, źródło

Remedios Varo, Pożegnanie, źródło


Dzieła w tym wpisie ujmują tylko część postaci i tematów, które pojawiają się w książce. Na koniec obraz, który traktuję bardzo osobiście. Kojarzy mi się z "dzierganiem"  czerwonej powieści. 

Remedios Varo, Czerwona tkaczka, źródło

Później okazało się, że granat za oknem zwiastował mi kolor przewodni kolejnej książki traktującej o Magdzie, Mocy granatu

Która z prac wpadła Wam w oko? Która poruszyła Was najbardziej? Może i Wy trafiliście na materiały, które według Was przedstawiają bohaterki, bohaterów moich powieści? Jeśli tak, podeślijcie mi je! Życzę Wam i sobie  częstego doświadczania magii obrazów :) 

Chętnych zapraszam do zapoznania się z innymi dodatkami specjalnymi do Odcieni czerwieni:
- facebookowym albumem z podobnymi powiązaniami, fotografiami i opiniami od czytelników, namiarami na artykuły i recenzje KLIK,
- wpisem, w którym zestawiam fragmenty z obrazami Egona Schielego KLIK,
- kolażowymi ilustracjami do powieści KLIK.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Text © copyright by Marta Motyl. Obsługiwane przez usługę Blogger.