5/04/2016

Salon de Fleurus


Oto podrabiany salon skarbów, którego rasowy pierwowzór mieścił się przy Rue de Fleurus 27 w Paryżu. 

Fot. MM

Przechadzała się po nim Gertruda Stein, pisarka, poetka, krytyczka i mecenaska sztuki. Przy jej stole obierali pomarańcze awangardowi plastycy i pisarze. 

Fot. MM

Ekspozycja odtwarzająca wygląd tego miejsca wędruje po galeriach na całym świecie. Zawitała również do łódzkiego Muzeum Sztuki przy ul. Więckowskiego 36. 

Fot. MM

Salon de Fleurus był swoistą galerią sztuki awangardowej, prezentującą dzieła Paula Cezanne'a, Henriego Matisse'a, Pabla Picassa. Paradoksalnie, sztuka zbuntowana przeciwko burżuazyjnym kanonom i z pogardą prychająca na wylizane według nich obrazy, znalazła przystań w mieszkaniu o ultramieszczańskim charakterze. Muzeum w Łodzi przytrafiła się podobna historia, ponieważ dzieła nowoczesne pokazywane są m.in. w XIX-wiecznym pałacu fabrykanckim.

Cały dowcip polega na tym, że na wystawie Salon de Fleurus zarówno obrazy, jak i sprzęty nie są oryginalne. Kopie płócien noszą datę 2015 r. Liczy się aura, którą tworzą wszystkie elementy. 

Fot. MM

Klimat podkreśla i podkręca muzyka z gramofonowej płyty. Całość sprawiała tak przytulne wrażenie, że miałam ochotę wprowadzić się tam od zaraz. Niestety, dzika lokatorka nie była mile widziana.

Spodobała mi się pewna gra. Zdawałam sobie sprawę, że wszystko, co widzę, jest wykreowane. Jednak, czy podziwiając autentyczne obrazy i meble, nie miałabym podobnych doznań, co patrząc na reprodukcje? 

Fot. MM

Raczej nie zemdlałabym z wrażenia, wiedząc, że to "prawdziwe Picassy", a palce Gestrudy Stein naciskały klawisze tej, a nie innej maszyny.

Fot. MM

Historia sztuki jest dla mnie przede wszystkim historią idei i pomysłów, a do jej poznania niekonieczne są oryginały. Dobrze jest je zobaczyć, ale... gdyby nagle się okazało, że w każdym muzeum znajdują się wyłącznie podróby, a "prawdziwki" zabezpieczono w złotych pociągach? ;) W tej ekspozycji świetne jest też to, że przewraca wiele pewników do góry nogami, przywołując podobne pytania. Zachęcam do jej zwiedzania i porównania wrażeń! Jest czynna do 15 maja.

Przejście do części edukacyjnej, z informacjami o Gertrudzie Stein, Salonie de Fleurus, publikacjami na temat sztuki awangardowej, mapą z zaznaczonymi miejscami, gdzie już była wystawa. Fot. MM. 

Prace z części edukacyjnej. Fot. MM

2 komentarze:

  1. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję i cieszę się, że wpis się Panu podobał. Pozdrawiam!

      Usuń

Copyright © Marta Motyl